Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Nasıl Programlanır?

2D RTS Merhaba Ziyaretçilerimiz; Bu yazımızda Oyun Programlama konusundaki çalışmalarımdan bahsederek, sizlere ve özellikle yeni başlamak isteyenlere yol göstermeye çalışacağım. Ayrıca  bu konudaki makalelerimin yazı dizisi şeklinde periyodik olarak devam edeceğini belirtmek isterim.

Resimde gördüğünüz oyunu da merak ettiğinizi umuyorum.Yıllar önce C++ ve DirectX 7.0 kullanarak programladığım ve 6000 satır koddan oluşan bir RTS (Real Time Strategy) oyunu.Garagegames.com Indie Game Developer sitesinde de yayınlanmaktadır. Yorumlarla birlikte görmek için tıklayın.

Türkler'de Oyun Yapabilir...
Bu oyunun yapılışı ile ilgili bilgi vermeyi de düşünmekteyim.Eğer siz de katkıda bulunmak isterseniz, oyunu daha da geliştirip kullanıma sunabiliriz.Şimdilik burada yazımı noktalıyorum.

2D Tank oyununu buradan download edip kendi bilgisayarınızda test edebilir , haritada engeller oluşturup yapay zekanın nasıl yol bulduğunu izleyebilirsiniz.

Burada kullanılan Pathfinding (Yol Bulma) algoritması literatüre geçmiş ve kabul gören, hızlı ve efektif bir sistemdir. Bu konuda daha fazla bilgiyi siz okurlarımızla zaman içinde paylaşmayı ve C++ programlama dili ile nasıl entegre edebileceğinizi de tartışmayı umuyoruz.

Not: O zamana kadar eğer oyunlarda yapay zeka kullanımı hakkında biraz daha derinlemesine fikir sahibi olmak isterseniz  www.gameai.com   adresini ziyaret edebilirsiniz.

Burada ( A-Life & Flocking, Pathfinding, Genetics, Neural Networks & Fuzzy Logic, State Machines & Agents, Toolkits & SDKs, Robotics ) gibi yapay zekanın farklı yaklaşımlarını inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki konu başlıklarına göre ilgili alanınızı seçip ilerleyebilirsiniz.

Çünkü A.I. yani Artificial Intelligence çok geniş bir konudur ve Tıp gibi uzmanlaşma gerektirir. Robotics den tutun da Learning ve Fuzzy Logic'e kadar hepsi farklı disiplinlerdir.

Önemli olan size uygun olan ortam için en doğru alanda uzmanlaşmaktır. Ayrıca Prolog gibi özel olarak yapay zeka geliştirmek için kullanılabilen diller de mevcuttur...

Anlayacağınız üzere bu sadece bir başlangıç...

Tekrar görüşmek dileğiyle
Programcıyım.com Yöneticisi

Benzer Makaleler

Programciyim.com
Kasım 2, 2008, 7:14 pm